У данашње време бити научник и није превише популарно јер бављење науком захтева напоран рад и много одрицања. Зато посебно дивљење и поштовање заслужују они млади људи који још током средње школе одлуче да се усавршавају и направе своје прве кораке у науци.
Ако је судити по досадашњим успесима, наша школа већ има три млада научника! Наши ученици, Анђела Бранчић, ученица одељења IV/ 4, Никола Марковић и Марија Нисић, ученици одељења II/4, заинтересовани су за научни рад у области природних наука и већ сада озбиљно размишљају о научној каријери.
Анђела Бранчић је прекаљени “петничар “. Она је до сада већ десетак пута учествовала у семинарима различитих програма Истраживачке станице Петница. Ове године је учествовала на XIII Петничкој конференцији “Корак у науку”, где је презентовала свој истраживачки рад из области хидрогеологије под називом “Подземне воде артеских хоризоната као алтернативе за водоснабдевање сеоских насеља општине Алексинац”. Рад наше Анђеле се нашао међу 79 одабраних радова младих истраживача из земље и инсотранства, који су у оквиру изложбе „Експеримент Петница“ изложени у Великој галерији Српске академије наука и уметности.
Изложба “Експеримент Петница” о раду и резултатима Истраживачке станице Петница представља ову јединствену институцију, не само у нашој земљи, већ и Европи, и својеврсни је образовни експеримент који живи већ више од 32 године.
Иначе, изложбу је отворио академик Никола Хајдин ,председник САНУ, др Бранко Ковачевић, председник Српске академије инжењерских наука и Вигор Мајић, директор ИСП.
У оквиру изложбе, у понедељак 8. децембра, биће организована трибина „Значај улагања у образовање“. На овој трибини, на коју је позвана и наша Анђела, говориће др Срђан Вербић, министар просвете и науке и Кирил Кравченко, генерални директор Нафтне индустрије Србија.
Марија Нисић, ученица другог разреда Алексиначке гимназије, ове године је била полазник Винчиних научионица у Институту за нуклеарне науке у Винчи. Радионица представља једну од организованих, промотивних активности ИНН „Винча”, у којој полазници стичу знања и вештине из одређене области науке у оквиру експерименталних и теоријских вежби које се одржавају у лабораторијама и центрима Института. Идеја радионица јесте да се ученици на научно-популарни начин упознају са свим фазама научног истраживања.
Марија је учествовала у радионици под називом “Да ли желиш да знаш које минерале користимо као абразивно средство?” коју је чинило су још пет радозналих младих хемичара. Заједно са својим ментором Миљаном Мирковић, проширила је своја знања из области минералогије и заштите животне средине.
Резултате и запажања са својих радионица, учесници ће представити на постерима, који ће бити изложени на манифестацији – Отворена врата 2014. у Институту „Винча“, у мају 2014. године. Марија се нада се да ће њен тим успешно реализовати и презентовати започети пројекат и успети да освојити прво место на Отвореним вратима.
Никола Марковић ће од фебруара 2015. године постати стари полазник ИСП. Наиме, наш Никола је по други пут позван на Семинар примењене физике и електронике, који је у својој основи мултидисциплинаран јер комбинује знања физике, аналогне и дигиталне електронике, рачунарства, аутоматике, обраде сигнала, механике, програмирања. Верујемо да ће и Никола бити успешан и да ће са својим новим научно-истраживачким радом заслужити учешће на наредној, XIV Конфернецији полазника програма ИС Петница.
Честитамо Анђели, Николи и Марији на већ постигнутим успесима и желимо пуно успеха у даљем бављењу науком!
Алексиначка гимназија је поносна на успехе својих ученика! Наша школа је увек промовисала знање и подржавала своје ученике који желе да се усаршавају и припреме за велике изазове истраживања у различитим научним областима.